czwartek, 10 października 2013

10 października Święto Drzewa

1o pażdziernika obchodzimy Święto Drzewa.

Drzewa  najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Odgrywają  niezastąpiona rolę w przeciwdziałaniu powodziom i spowalnianiu procesów erozji.  Jako lasy tworzą środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt, w miastach natomiast regulują klimat otoczenia, łagodzą nagłe zmiany temperatury i zwiększają wilgotność powietrza.
Dzień Drzewa (ang. Arbor Day) – międzynarodowa akcja sadzenia drzew odbywająca się w coraz większej liczbie krajów na świecie. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.
Inicjatorem Dnia Drzewa był amerykanin Julius Sterling Morton, sekretarz rolnictwa Stanów Zjednoczonych, gubernator stanu Nebraska, znawca i miłośnik przyrody. W 1872 r., mieszkając w Nebraska City, zwrócił się z apelem do rodaków by 10 kwietnia kto może posadził drzewo. Argumentował, iż „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”[1]. Idea jego spotkała się z szerokim odzewem i tego dnia w USA zasadzono ponad milion drzew. I tak, od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia w USA świętowany jest Arbor Day.
Sadzenie drzew jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów ograniczenia skutków i przyczyn zmian klimatu.
Klub Gaja prowadzi chyba jedna z największych akcji Sadzenia drzew, warto odwiedzic ich stronę: http://swietodrzewa.pl

sobota, 5 października 2013

4-11 października Światowy Tydzień Zwierząt

Dzień św Franciszka czyli 4 październik rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt 4-11 październik, pamiętajmy w tym czasie szczególnie o tych biedniejszych stworzonkach, moz gdzieś marzna, głodują, odrobina dobrej woli, maleńki gest...wszytsko jest ważne.

 
Zródło zdjecia:     http://demotywatory.pl/1326253/Przetrwam

piątek, 4 października 2013

4 października Dzień św Franciszka- Światowy Dzień Zwierząt

Dziś Światowy Dzień Zwierząt-
a także dzień św Fraciszka Patrona Ekologów.


 



 
Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (ang. World Animal Week) trwający do 10 października
Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa. Obchody celebrują organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt, organizacje non-profit a także wegetarianie. Są to m.in.:
  • Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA),
  • Animal Aid,
  • EFFATA - Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych,
  • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (TOZ) i inne.
Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.
Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt TOZ zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi

Dekalog św. Franciszka z Asyżu
1. Bądź człowiekiem pośród stworzeń, bratem między braćmi.
2. Odnoś się z miłością i czcią do wszystkich istot stworzonych.
3. Ziemia została Ci powierzona jako ogród: zarządzaj nią mądrze.
4. Z miłości do siebie samego troszcz się o człowieka, zwierzęta, rośliny, wody i powietrze, aby Ziemia nie została ich pozbawiona.
5. Używaj rzeczy oszczędnie, ponieważ marnotrawstwo nie zapewnia przyszłości.
6. Twoim zadaniem jest odsłonić tajemnice pożywienia w taki sposób, ażeby życie karmiło się życiem.
7. Rozwiąż węzeł przemocy, abyś rozumiał jakie są prawa życia i istnienia.
8. Pamiętaj, że stworzenie nie odzwierciedla Twojego tylko podobieństwa, lecz jest wyobrażeniem Najwyższego Boga.
9. Ścinając drzewo, pozostaw jego pęd, aby całkiem nie zniszczyć jego życia.
10. Z szacunkiem stąpaj po kamieniach, bo każda rzecz ma swoją wartość.





Św. Franciszek z Asyżu to postać, która inspirowała i nadal inspiruje ludzi. Ekolodzy czczą Go jako swego patrona, szukający pokoju mają w Nim swój ideał. Dla literatów jest źródłem natchnienia, a historycy znają go jako bohatera Średniowiecza. Teolodzy mówią o Nim jako o "odnowicielu Kościoła" i założyciela Zakonu Franciszkańskiego, zaś wyznawcy innych religii szanują Go jako prawdziwego chrześcijanina. Święty Franciszek - pierwszy ekolog - głosił wizję solidarności i braterstwa ze wszystkimi stworzenia.  W 1979 roku Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologów i ekologii. W 1981 roku w Krakowie franciszkanie założyli Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA, który prowadzi wiele działań edukacyjnych i proekologicznych. Współcześnie może on być znakiem orientacyjnym w odszukiwaniu właściwych relacji między człowiekiem a przyrodą, innymi ludźmi i Bogiem.








Zródła zdjęć: internet

piątek, 9 sierpnia 2013

Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie- 9 sierpnia

9 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie, której życie, wierzenia, dziedzictwo kultury, języki i styl życia są wciąż zagrożone.

Ideą święta jest zwrócenie uwagi na różnorodność kultur tubylczych, tak bardzo wzbogacających rodzinę ludzką. Jest to też okazja do podkreślenia trudnej sytuacji różnych grup etnicznych na świecie, które swego czasu pozbawiano ziemi, lekceważono lub wręcz niszczono ich kulturę, języki i obyczaje.

W latach 1995-2004 państwa członkowskie ONZ obchodziły pierwszą, a w latach 2005-2014 obchodzą drugą Dekadę Ludów Tubylczych. Natomiast 1993 był rokiem ludów tubylczych. Podstawowe prawa i wolności ludów tubylczych ma gwarantować opracowana w systemie ONZ przez specjalną podkomisję i przyjęta w 2007 Deklaracja praw ludów tubylczych.

Celem Dekady jest "wzmacnianie międzynarodowej współpracy na rzecz rozwiązania problemów, przed jakimi stoją ludy tubylcze w obszarach takich jak kultura, edukacja, zdrowie, prawa człowieka, środowisko oraz rozwój społeczny i gospodarczy, poprzez zorientowane na działania programy i specyficzne projekty, zwiększenie pomocy technicznej oraz ustanawiające standardy stosowne działania".

Ludy tubylcze zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne i kontynenty. Niezależnie od tego napotykają na podobne problemy, związane ze swoim statusem, kontaktami z państwami i innymi grupami etnicznymi oraz zmianami w środowisku. Problemy te dotyczą, między innymi, zachowania ich kultur, języków i religii, praw własności do ziemi, wody i bogactw naturalnych na ich tradycyjnych terytoriach, formalnego uznania lub praktycznej realizacji ich praw do autonomii i samorządu, niszczenia środowiska i starych struktur społecznych, ubóstwa, niedostatecznej oświaty i opieki zdrowotnej, dyskryminacji oraz innych naruszeń ich praw podstawowych, ekonomicznych i kulturalnych.

                                                                            żródło



żródło: internet
 
 

Ludy tubylcze to 300 mln ludzi w 70 krajach. Łączy je wyizolowanie i dyskryminacja wynikająca z odmiennego niż w kulturze dominującej postrzegania świata. Poddawane są presji do integracji kosztem własnego języka, tradycji i stylu życia. Niektóre z tych plemion żyją w rezerwatach, które nie zawsze zapewniają warunki życia właściwe ich kulturze.

Najważniejszym zagrożeniem dla ludności tubylczej jest postępująca akulturacja i różne formy dyskryminacji przez dominujące warstwy społeczne. Częstą przyczyną tego rodzaju problemów jest konflikt o zasoby- szacuje się, że ponad 60 % światowych zasobów surowcowych i naturalnych zalega na obszarach zamieszkanych przez społeczności pierwotne. Konflikty tego typu stają się częstą przyczyną wysiedleń i marginalizacji ludności tubylczej w nowym miejscu zamieszkania.

Obecnie poszczególne państwa rozmaicie regulują status ludów tubylczych zamieszkujących na ich terytorium. Czasem są to konstytucyjne gwarancje autonomii o różnym zakresie, kiedy indziej - szczególne uregulowania prawne niższego rzędu. Niektóre rządy z różnych przyczyn zaprzeczają istnieniu ludów tubylczych na terytorium danego państwa i odmawiają formalnego potwierdzenia ich praw (co bywa powodem niepokojów wewnętrznych w tych krajach i przedmiotem troski społeczności międzynarodowej).

Np. Buszmeni w Botswanie zmuszeni zostali w rezerwacie środkowego Kalahari do porzucenia zbieracko-łowieckiego trybu życia i stłoczeni w obozach. W tradycyjny sposób żyje jeszcze ok. 3000 członków plemienia Sanów, którzy w grupkach po 10-15 osób szukają pożywienia i wody i budują tymczasowe schronienia z gałęzi i trawy na pustyni Kalahari (zachodnia i środkowa część Botswany, po RPA i Namibię).

W 2000 roku sąd apelacyjny w Londynie uznał rząd brytyjski za winny "nadużycia władzy" w zwiazku z sytuacją 2000 mieszkańców archipelagu Czagos (ok. 65 wysepek na Oceanie Indyjskim, w połowie drogi między Afryką i Indonezją, należących do Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego). W latach 1967-1971 wysiedlono ich po tajnym porozumieniu, na mocy którego wydzierżawiono USA wyspę Diego Garcia.

Aborygeni - dwa procent (450 tys.) ludności Australii - tworzą różnorodną mozaikę kultur i tradycji, używają ponad 200 odrębnych języków. Ich tubylcze struktury zostały zniszczone przez białe osadnictwo; liczba Aborygenów zmniejszyła się o połowę od końca XVIII w. W ostatnich dziesięcioleciach wprowadzono ustawy i instytucje chroniące ich interesy.
Sytuacja Janomanów z lasów amazońskich na pograniczu Brazylii i Wenezueli stała się znana m.in. dzięki kampanii informacyjnej międzynarodowych mediów. Janomani w latach 80. przeżyli inwazję brazylijskich poszukiwaczy złota. Na skutek przywleczonych przez nich chorób zmarło 10 procent (2 tys.) Janomanów. Dopiero w 1992 roku uznano ich prawo do zamieszkiwanego przez nich terytorium.

W należącym do Indii archipelagu Andamanów żyją w rezerwatach - izolowanych z zastosowaniem metod wojskowo-policyjnych - pozostałości rdzennych plemion negroidalnych. Na wyspie Dugong Creek przetrwało niewielu ponad 100 przedstawicieli ludu Onge, którego ludność w ciągu stulecia zmalała o 90 proc. w wyniku wyrębu lasów, zapewniających źródło utrzymania. Podobny los spotkał ponad 5000 Andamańczyków z Andamanu Północnego - na wyspie Strait pozostało ich 30. W archipelagu Południowego i Środkowego Andamanu żyje plemię Jarawa - ok. 250 ludzi. Słyną z waleczności i wrogości do obcych. Na Północnym Sentinelu żyje w izolacji ok. 120 Sentinelczyków.

Ale w tym dniu nie tylko dalekie Ludy mają swoje święto, bo nie zapomnijmy, że i u nas nie brak różnorodności kultur.
Np. niektóre miasta Śląska organizują w ten dzień Dziyń Ślonzoka

Na koniec zabawne spojrzenie na nasza polską różnorodność:

wtorek, 6 sierpnia 2013

Konkurs fotograficzny

Platforma WWF Polska chce przypomnieć, że rzeka nie ogranicza się wyłącznie do jej koryta, ale do całej doliny. To zakrzaczenia i zadrzewienia, które są zlokalizowane wzdłuż rzecznych brzegów stanowią o wartości przyrodniczej rzeki i o stopniu naturalności jej doliny. Podobnie jest z jeziorami, gdzie ważną rolę stanowią trzcinowiska, m.in. jako miejsce schronienia narybku i miejsce gniazdowania ptaków.



Konkurs fotograficzny  trwa do 31 sierpnia.
Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz regulamin znajduje się na wody.wwf.pl

Rzeki i jeziora znajdują się w kadrze Twoich zainteresowań? Planujesz spędzić wakacje na kajaku, łódce lub po prostu nad wodą? Kochasz polską przyrodę? Jeżeli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś TAK, powinieneś wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez WWF Polska. Uchwyć urodę wody i wygrywaj atrakcyjne nagrody na wody.wwf.pl!

piątek, 2 sierpnia 2013

PCB co to jest i czy jest szkodliwe?

Nazwą „polichlorowane bifenyle” w skrócie PCB, określa się grupę związków organicznych, w których cząsteczce występują jako podstawniki w pierścieniach związków aromatycznych atomy chlorowca. Skrótowa nazwa jest umownym określeniem dla polichlorowanych bifenyli, terfenyli (PCT) i innych tego typu związków. Substancje te wyprodukowane zostały przede wszystkim w latach 1950-1970, przez różne firmy chemiczne na świecie. Na przełomie lat 60 i 70-tych okazało się, że PCB oprócz korzyści technicznych, stanowią zagrożenie dla środowiska, gdyż jako substancje odporne chemicznie i trudno ulegające biodegradacji, zaczynają kumulować się w łańcuchach troficznych powodując szereg skutków ubocznych w organizmach żywych.



PCB z racji posiadania znakomitych właściwości dielektrycznych ( czyli bardzo słabo przewodzące prąd), były szeroko stosowane jako składniki olejów elektroizolacyjnych wykorzystywanych w transformatorach,  w kondensatorach, w urządzeniach niezbędnych dla uzyskania dobrej sprawności silników elektrycznych, w maszynach kopalnianych jako płyny hydrauliczne.

Polichlorowane bifenyle bardzo wolno ulegają biodegradacji.
W organizmach ludzkich nie ulegają rozkładowi, kumulują się, powodując trwałe uszkodzenia systemu nerwowego, wątroby, śledziony i nerek powodują zakłócenia w funkcjonowaniu systemu odpornościowego organizmu, zniekształcają kod genetyczny, powodując urodzenia mutantów, wywołują uszkodzenia wątroby, śledziony i nerek, uważane są za związek rakotwórczy.

Miejsca występowania PCB można podzielić na cztery zasadnicze grupy:
1. Urządzenia elektroenergetyczne (transformatory, kondensatory, luzowniki, prostowniki, wyłączniki, itp.)
2. Oleje mineralne skażone PCB,
3. Grunty i wody gruntowe,
4. Osady denne w zbiornikach wodnych

Należy pamiętać,  że PCB mogą również  w Waszych domach, mogą  być zwłaszcza w starych sprzętach elektrycznych i elektronicznych np. radiach, telewizorach. Oczywiście do puki sprzęt jest w całości nic Wam raczej nie grozi ale już np. potłuczony telewizor może być groźny.

 



czwartek, 2 maja 2013

Czy wiesz, że....

Polacy kupują rocznie około 300 milionów sztuk baterii., zawierających metale ciężkie (ołów, kadm, nikiel, cynk i rtęć), które nie ulegają neutralizacji i redukcji oraz szkodliwe substancje takie jak lit i mangan. Baterie mają bardzo krótki żywot i szybko trafiają do kosza, a uwalniane z nich metale ciężkie oraz cały szereg substancji toksycznych lub żrących wchodzących w skład baterii stanowią poważne zagrożenie.Tymczasem tylko ok. 10% Polaków segreguje zużyte baterie. Reszta trafia na śmietnik.
Fakt ten często wynika z niewiedzy na temat prawidłowego postępowania z różnymi odpadami komunalnymi oraz braku świadomości o szkodliwości baterii dla środowiska naturalnego. Traktując wszystkie baterie i akumulatory jako odpady niebezpieczne uchronimy siebie i środowisko naturalne od ich szkodliwego wpływu. 
Jedna malutka bateria, którą mamy w zegarku, jest w stanie skazić metr sześcienny ziemi i nieporównywalnie większą ilość wód gruntowych.

Pamiętaj:
WSZYSTKIE BATERIE SĄ ODPADAMI NIEBEZPIECZNYMI

Jak prawidłowo postępować ze zużytymi bateriami?

1.Oddzielać wszystkie baterie od pozostałych odpadów,
2.Pamiętać o bateriach ukrytych w różnych przedmiotach,
3.Regularnie odnosić zużyte baterie do punktów zbiórki zużytych baterii.

To naprawdę wystarczy!








środa, 1 maja 2013

O rtęci....

Elektrośmieci i baterie zawierają substancje szkodliwe i toksyczne,
takie jak np. rtęć, ołów, kadm, które — gdy przedostaną się do gleby i wód
gruntowych — mogą poważnie zagrozić zdrowiu i życiu wszystkich
organizmów: roślin, zwierząt i ludzi.



Rtęć.
Zawarta jest w niektórych świetlówkach. W przypadku
przeniknięcia do gleby i wody może dostać się do organizmu
zwierząt i ludzi. Objawami zatrucia są: pogorszenie wzroku
i słuchu, zaburzenia koordynacji ruchu, konwulsje i drgawki.
Najcięższe przypadki mogą objawiać się paraliżem, głuchotą,
ślepotą, a nawet śmiercią.

Działanie biologiczne

Rtęć i większość jej związków jest silnie toksyczna i stanowi częste zanieczyszczenie środowiska. Jeżeli dostanie się do środowiska wodnego, mikroorganizmy metylują ją i w ten sposób powstaje związek metaloorganiczny – dimetylortęć. Jest on rozpuszczalny w tłuszczach, a zarazem bardzo toksyczny i trwały – jest to główna postać rtęci, która przedostaje się do organizmów żywych i kumuluje się w nich. Rtęć w środowisku w postaci dimetylortęci była przyczyną kilku przypadków masowego skażenia środowiska.

Rtęć wchłania się również przez drogi oddechowe w postaci par. Z płuc dostaje się do krwi, gdzie wnika do erytrocytów, w których jest utleniana. Pewne ilości rtęci wnikają też do mózgu i przenikają przez barierę łożyskową do krwi płodu. Wchłonięta w ten sposób rtęć wydala się z moczem i w niewielkim stopniu z kałem. Kumuluje się w nerkach uszkadzając je.

Toksyczność rtęci polega na niszczeniu błon biologicznych i łączeniu się z białkami organizmu. W ten sposób rtęć zakłóca wiele niezbędnych do życia procesów biochemicznych.

Ostre zatrucie parami rtęci wywołuje zapalenie płuc i oskrzeli prowadzące niekiedy do śmiertelnej niewydolności oddechowej. Inne objawy to: krwotoczne zapalenie jelit, niewydolność krążenia, zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. Uszkodzeniu ulegają również nerki i układ nerwowy.
Spożycie związków rtęci powoduje ślinotok, wymioty, krwawą biegunkę, martwicę błony śluzowej jelit. Pojawia się również pieczenie w przełyku. Podobnie jak w zatruciu drogą oddechową uszkodzone zostają nerki.

Zatrucie przewlekłe małymi ilościami rtęci powoduje początkowo niespecyficzne objawy takie jak ból głowy i kończyn, osłabienie. W późniejszym czasie dochodzi do zapaleń błon śluzowych przewodu pokarmowego, wypadania zębów i wystąpienia charakterystycznego niebiesko-fioletowego rąbka na dziąsłach. Obserwuje się też postępujące uszkodzenia OUN: zaburzenia snu, upośledzenie koncentracji, zaburzenia pamięci, zmiany w osobowości. Później pojawiają się drżenia rąk i nóg, niezborność chodu. Charakterystycznym objawem jest zmiana charakteru pisma na tzw. "drżące pismo". W zatruciu przewlekłym również obserwuje się uszkodzenie nerek.

wtorek, 30 kwietnia 2013

Czy wiecie, że....

Telefon komórkowy może zawierać aż 40 pierwiastków, w tym metale takie
jak miedź, cyna, kobalt, ind, antymon oraz metale szlachetne — pallad, srebro
i złoto. Złoto wykorzystywane jest w układach elektronicznych telefonów
komórkowych, ponieważ przewodzi prąd lepiej niż miedź.

W jednym telefonie metali szlachetnych jest niewiele — zaledwie od kilku do kilkuset
miligramów. Pierwiastki szkodliwe również są w niewielkich ilościach, jednak nawet niewielkie ilości dostajac sie do gleby czy wody mogą ją skazić, tym bardziej  kiedy odpady liczy się na kilogramy czy tony, sytuacja wygląda inaczej…


sobota, 30 marca 2013

Wielkanoc...

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja":)


piątek, 29 marca 2013

Co zrobić z elektrośmieciem?

Elektrośmieci to wszystkie zużyte urządzenia elektryczne
i elektroniczne (ZSEE), działające kiedyś na prąd lub na baterie
 –   pralki, lodówki,monitory, odbiorniki telewizyjne, komputery, drukarki, a takzezabawki i gadżety elektroniczne, oraz pozostały zarówno drobny jak i wielkogabarytowy sprzet AGD, RTV i IT.

Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają
 substancje niebezpieczne ( m.in. kadm, ołów, rtęć, PCB, freony ). Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane bezpiecznemu przetworzeniu i przekazane do recyklingu.

Pamiętaj, że urządzenie, które w chwili zakupu wydaje ci się niezbędne, za jakiś czas się zużyje. Jeśli zepsutego sprzętu nie da się naprawić lub urządzenie szybko stało się bardzo nienowoczesne, będziesz trzeba się go pozbyć, jak każdego innego śmiecia. Wówczas pojawi się problem zarówno finansowym (znów trzeba kupić nowy model), jak i logistyczny – gdzie grata, który zawiera toksyczne substancje, wyrzucić.
Dlatego zawsze warto wybierać sprzęt naprawdę dobrej jakości i z długim okresem gwarancji. Warto równiez upewnić sie, czy jest to model energooszczędny.

Jak się pozbyć elektrośmieci?

Za wyrzucenie ich do śmietnika (lub postawienie obok) grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych.
Kierując się prawem i sumieniem ekologicznym, możesz się pozbyć elektrośmieci na cztery sposoby: Oddać do sklepu w momencie zakupu nowego sprzętu tego samego typu. Kupując np. nowy telewizor, mikser lub lodówkę, możesz pozostawić stare urządzenie.
Odwieźć do gminnego punktu zbierania elektrośmieci. Adres takiego punktu dostaniesz w swoim urzędzie gminy lub znajdziesz na jego stronie internetowej. Możesz tam odwieźć dowolną ilość elektroodpadów.
Możesz rónież zostawić w serwisie zajmującym się naprawą zepsutych urządzeń, ale tylko gdy okaże się, że koszt naprawy jest wyższy niż cena zakupu nowego urządzenia lub gdy czynności serwisowe są nieskuteczne.
Oddać sprzęt, nie ruszając się z domu. Wystarczy zadzwonić do specjalistycznej firmy, która nieodpłatnie, lub za uzgodnioną niewielką kwotę, odbierze zużyte urządzenia. Takich firm na rynku jest wiele, nie powinno wiec być zadnego problemu ze znalezieniem takiego odbiorcy.

W internecie jak również na ogłoszeniach rozwieszanych gdzie się da mozna równiez znaleźć mnóstwo osób prywatnych zajmujacych sie zbieraniem takiego sprzętu. Dlaczego nie warto korzystać z ich usług, które być moze również beda darmowe?
Oddajac stare elektrosprzęty do specjalistycznej firmy (zakładu przetwarzania) mamy pewność ze sprzęt zostanie przetworzony właściwie i poddany do recyklingu. Przy oddawaniu tzw. Panu Edziowi nie ma takiej pewności, co więcej nie ma nad tym zadnej kontroli. Wiadomo, ze prawdopodobnie pan Edzio sprzęt przetworzy we wlasnym zakresie (czego nie wlno robić! do przetarzania zużytego sprzętu konieczne jest uzyskanie pozwolenia tzw. decyzji od Ministerstwa Środowiska) tak wiec zapewne pan Edzio rozbierze sprzęt w garażu, to co przedstawia jakąś wartość czyli co da się sprzedać- sprzeda, a co z elementami, ktore nie są opłacalne? Zazwyczaj za utylizację tych elementow trzeba zapłacić a jaką mamy pewność, że pan Edzio tak zrobi? Najprawdopodobniej wyrzuci to co nieprzydatne w najlepszym razie do jakiegoś smietnika, w najgorszym wyrzuci do lasu bądź do rzeki...
Naprawdę warto zwrócić uwagę komu oddaje się zużyty sprzęt. Zawsze można zapytać odbierającego czy działa zgodnie z prawem- prowadzący taką działalność legalnie z pewnością na takie pytaie się nie obruszy a cierpliwie odpowie na wsztstkie pytania.

czwartek, 28 marca 2013

Po co segregowac śmieci?

Po co segregować śmieci?

Każdy zapewne słyszał o tym, że należy segregować odpady. Ale po co? Ale jakie to daje korzyści, mnie czy środowisku ? Czy to w ogóle ma jakiś sens?
Co ja z tego mam?
Czy istnieją jakieś wymierne korzyści dla mnie, osoby segregującej śmieci, poza czystym sumieniem?
Otóż tak. Oto i one:
*Mniej zapłacę za wywóz śmieci. Posegregowane odpady są wywożone za mniejszą cenę. Zmniejszając objętość nieposegregowanych odpadów automatycznie zmniejszam koszty wywozu. Mieszkańcy domów jednorodzinnych odczują to od razu. Osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych najpewniej nie poczują zmiany - spółdzielnie mieszkaniowe tak. Być może zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wykorzysta na zrobienie jakiegoś remontu?
*Żyję w bardziej czystym środowisku. Każdy zapewne nie raz widzial chałdy na wysypisku śmieci, dzieki segregacji odpadów te chałdy nie powiekszaja sie w tak drastycznym tempie.
Posegregowane szklo, papier, tworzywa trafiają do recyklingu czyli są przetwarzane i ponownie wykorzystywane.
Mam poczucie, że nie zostawiam po sobie śmietnik i nie zrzucam narastającego problemu na następne pokolenia.

czwartek, 7 marca 2013

Zbiórka elektrosmieci w Gminie Nieborów

W najbliższą sobotę 9 marca nasz Mobilny Punkt Zbierania elektrośmieci odwiedzi Gminę Nieborów.
Nasz pojazd czekać bedzie na zużyty sprzęt w czterech miejscowościach:
8.00-10.00 BEDNARY baza GS
10.30-12.30 NIEBORÓW parking przy Urzędzie Gminy
13.00-15.00 BOBROWNIKI plac przy OSP
15.30-17.00 BEŁCHÓW plac przy GOK
Jest też możliwosc odebrania sprzętów bezpośrednio z mieszkania!
Chętnych prosimy o zgłaszanie odebrania zużytych sprzętów pod nr telefonu: 22 725 17 50.
Sprzęty odbieramy ZA DARMO!
Wystarczy tylko zadzwonić i umówić się na odbiór!
Zapraszamy do robienia wiosennych porządków i pozbycia sie elektrośmieci!


piątek, 11 stycznia 2013

O recyklingu odpadów elektronicznych

Recykling odpadów elektronicznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami o odpadach należy przede wszystkim stworzyć warunki, w których odpady nie będą powstawały lub będzie powstawało ich jak najmniej.
Jednak odpady elektryczne i elektroniczne powstają i będą powstawały, co wiąże się postępem w technologii oraz szybkim starzeniem się urządzeń. Ilość odpadów elektronicznych jest coraz większa, a większość urządzeń skonstruowana jest z elementów zawierających substancje niebezpieczne. Dlatego powinniśmy zadbać aby odpady tego typu trafiły do odpowiednich punktów zbiórki, a następnie do zakładu przetwarzania gzie zostaną poddane odzyskowi zgodnie z zasadami ochrony środowiska.

Podczas przetwarzania odpadów zostają z nich wyselekcjonowane zarówno frakcje materiałowe nadające się do recyklingu i ponownego ich wykorzystania (tworzywa sztuczne, metale żelazne i nieżelazne, szkło, i inne) jak również elementy niebezpieczne dla środowiska, które należy poddać unieszkodliwieniu (przełączniki i źródła światła zawierające rtęć, kondensatory elektrolityczne, tusze i tonery, i inne).

Zawsze szukamy możliwie najlepszego rozwiązania dla odpadów zapewniając w pierwszej kolejności jego odzysk. Inaczej mówiąc, jeżeli dotyczy to urządzeń i sprzętu elektronicznego rozpoczynamy od:

Recyklingu pierwszego stopnia - czyli naprawa i regeneracja oraz zawrócenie do użytku zgodnego z pierwotnym przeznaczeniem. Procentowo jest to niewielki stopień przyjmowanych przez nas odpadów, gdyż odpady trafiające do nas w większości są przestarzałe lub nie nadające się do ponownego użycia.

Recykling drugiego stopnia - to ponowne wykorzystanie elementów bądź części urządzeń, w tym celu dokonuje się weryfikacji czy jest taka możliwość, a następnie kieruje do regeneracji lub naprawy.

Recykling trzeciego stopnia - to w zasadzie właściwy odzysk, czyli podjęcie działań prowadzących do odzyskania substancji, materiałów lub energii. Prawie cały strumień odpadów elektronicznych jest przekształcany właśnie w taki sposób. Efektem tego działania jest wiele rodzajów frakcji od zwykłych metali, poprzez tworzywa sztuczne, gumę, drewno, szkło i wiele innych.

Odzyskane materiały i surowce przekazywana jest do odbiorców końcowych, do różnego rodzaju wykorzystania w tym dalszego odzysku i recyklingu, odpady zawierające elementy niebezpieczne trafiają do unieszkodliwienia w specjalistycznych instalacjach.