piątek, 29 marca 2013

Co zrobić z elektrośmieciem?

Elektrośmieci to wszystkie zużyte urządzenia elektryczne
i elektroniczne (ZSEE), działające kiedyś na prąd lub na baterie
 –   pralki, lodówki,monitory, odbiorniki telewizyjne, komputery, drukarki, a takzezabawki i gadżety elektroniczne, oraz pozostały zarówno drobny jak i wielkogabarytowy sprzet AGD, RTV i IT.

Klasyfikowane są one jako odpady niebezpieczne, ponieważ zawierają
 substancje niebezpieczne ( m.in. kadm, ołów, rtęć, PCB, freony ). Elektrośmieci powinny być zbierane selektywnie, następnie poddane bezpiecznemu przetworzeniu i przekazane do recyklingu.

Pamiętaj, że urządzenie, które w chwili zakupu wydaje ci się niezbędne, za jakiś czas się zużyje. Jeśli zepsutego sprzętu nie da się naprawić lub urządzenie szybko stało się bardzo nienowoczesne, będziesz trzeba się go pozbyć, jak każdego innego śmiecia. Wówczas pojawi się problem zarówno finansowym (znów trzeba kupić nowy model), jak i logistyczny – gdzie grata, który zawiera toksyczne substancje, wyrzucić.
Dlatego zawsze warto wybierać sprzęt naprawdę dobrej jakości i z długim okresem gwarancji. Warto równiez upewnić sie, czy jest to model energooszczędny.

Jak się pozbyć elektrośmieci?

Za wyrzucenie ich do śmietnika (lub postawienie obok) grozi kara grzywny do 5 tysięcy złotych.
Kierując się prawem i sumieniem ekologicznym, możesz się pozbyć elektrośmieci na cztery sposoby: Oddać do sklepu w momencie zakupu nowego sprzętu tego samego typu. Kupując np. nowy telewizor, mikser lub lodówkę, możesz pozostawić stare urządzenie.
Odwieźć do gminnego punktu zbierania elektrośmieci. Adres takiego punktu dostaniesz w swoim urzędzie gminy lub znajdziesz na jego stronie internetowej. Możesz tam odwieźć dowolną ilość elektroodpadów.
Możesz rónież zostawić w serwisie zajmującym się naprawą zepsutych urządzeń, ale tylko gdy okaże się, że koszt naprawy jest wyższy niż cena zakupu nowego urządzenia lub gdy czynności serwisowe są nieskuteczne.
Oddać sprzęt, nie ruszając się z domu. Wystarczy zadzwonić do specjalistycznej firmy, która nieodpłatnie, lub za uzgodnioną niewielką kwotę, odbierze zużyte urządzenia. Takich firm na rynku jest wiele, nie powinno wiec być zadnego problemu ze znalezieniem takiego odbiorcy.

W internecie jak również na ogłoszeniach rozwieszanych gdzie się da mozna równiez znaleźć mnóstwo osób prywatnych zajmujacych sie zbieraniem takiego sprzętu. Dlaczego nie warto korzystać z ich usług, które być moze również beda darmowe?
Oddajac stare elektrosprzęty do specjalistycznej firmy (zakładu przetwarzania) mamy pewność ze sprzęt zostanie przetworzony właściwie i poddany do recyklingu. Przy oddawaniu tzw. Panu Edziowi nie ma takiej pewności, co więcej nie ma nad tym zadnej kontroli. Wiadomo, ze prawdopodobnie pan Edzio sprzęt przetworzy we wlasnym zakresie (czego nie wlno robić! do przetarzania zużytego sprzętu konieczne jest uzyskanie pozwolenia tzw. decyzji od Ministerstwa Środowiska) tak wiec zapewne pan Edzio rozbierze sprzęt w garażu, to co przedstawia jakąś wartość czyli co da się sprzedać- sprzeda, a co z elementami, ktore nie są opłacalne? Zazwyczaj za utylizację tych elementow trzeba zapłacić a jaką mamy pewność, że pan Edzio tak zrobi? Najprawdopodobniej wyrzuci to co nieprzydatne w najlepszym razie do jakiegoś smietnika, w najgorszym wyrzuci do lasu bądź do rzeki...
Naprawdę warto zwrócić uwagę komu oddaje się zużyty sprzęt. Zawsze można zapytać odbierającego czy działa zgodnie z prawem- prowadzący taką działalność legalnie z pewnością na takie pytaie się nie obruszy a cierpliwie odpowie na wsztstkie pytania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz