piątek, 2 sierpnia 2013

PCB co to jest i czy jest szkodliwe?

Nazwą „polichlorowane bifenyle” w skrócie PCB, określa się grupę związków organicznych, w których cząsteczce występują jako podstawniki w pierścieniach związków aromatycznych atomy chlorowca. Skrótowa nazwa jest umownym określeniem dla polichlorowanych bifenyli, terfenyli (PCT) i innych tego typu związków. Substancje te wyprodukowane zostały przede wszystkim w latach 1950-1970, przez różne firmy chemiczne na świecie. Na przełomie lat 60 i 70-tych okazało się, że PCB oprócz korzyści technicznych, stanowią zagrożenie dla środowiska, gdyż jako substancje odporne chemicznie i trudno ulegające biodegradacji, zaczynają kumulować się w łańcuchach troficznych powodując szereg skutków ubocznych w organizmach żywych.



PCB z racji posiadania znakomitych właściwości dielektrycznych ( czyli bardzo słabo przewodzące prąd), były szeroko stosowane jako składniki olejów elektroizolacyjnych wykorzystywanych w transformatorach,  w kondensatorach, w urządzeniach niezbędnych dla uzyskania dobrej sprawności silników elektrycznych, w maszynach kopalnianych jako płyny hydrauliczne.

Polichlorowane bifenyle bardzo wolno ulegają biodegradacji.
W organizmach ludzkich nie ulegają rozkładowi, kumulują się, powodując trwałe uszkodzenia systemu nerwowego, wątroby, śledziony i nerek powodują zakłócenia w funkcjonowaniu systemu odpornościowego organizmu, zniekształcają kod genetyczny, powodując urodzenia mutantów, wywołują uszkodzenia wątroby, śledziony i nerek, uważane są za związek rakotwórczy.

Miejsca występowania PCB można podzielić na cztery zasadnicze grupy:
1. Urządzenia elektroenergetyczne (transformatory, kondensatory, luzowniki, prostowniki, wyłączniki, itp.)
2. Oleje mineralne skażone PCB,
3. Grunty i wody gruntowe,
4. Osady denne w zbiornikach wodnych

Należy pamiętać,  że PCB mogą również  w Waszych domach, mogą  być zwłaszcza w starych sprzętach elektrycznych i elektronicznych np. radiach, telewizorach. Oczywiście do puki sprzęt jest w całości nic Wam raczej nie grozi ale już np. potłuczony telewizor może być groźny.

 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz