czwartek, 7 lipca 2016

Sprowadzić pszczoły do ogrodu. Ale po co?


Każdy doskonale wie, że pszczołowate są bardzo pożyteczne, ale to takie hasło, a co się za tym kryje?
Przede wszystkimi odpowiadają za wysokość plonów. Nasze jabłonie, czereśnie czy grusze nie wydadzą owoców, jeśli nie zostaną zapylone przez pyłki innych roślin, które przynoszone są przez owady.
Ostatnio dużo mówi się o malejącej populacji pszczół, wynika to z degradacji środowiska, brakiem pożywienia, chorobamiczy nieprawidłowym stosowaniem środków ochrony roślin (chociażby opryskami wykonywanymi w ciągu dnia, kiedy pszczoły zbierają pożywienie).
Ale nie tylko pszczoły miodne należy chronić i zapraszać do ogrodu, zwłaszcza, że założenie własnej pasieki jest nie lada wyzwaniem i często dla osoby bez doświadczenia nie do zrealizowania.
Gatunki dzikich pszczół samotnic możemy zwabić do ogrodu wykonując dla nich praktyczne „domki", które z pewnością będą ciekawostką i ozdobą w naszym ogrodzie, a ich mieszkańcy przysłużą się ogrodowym plonom..
Pszczoły samotnice nie tworzą kolonii i nie są agresywne. Dzikie pszczoły, w tym również trzmiele i samotnice zakładają swoje gniazda w ziemi, szczelinach muru, źdźbłach traw, spękaniach kory drzew czy starych ptasich gniazdach, a miejsca ich bytowania często znajdują się na nieużytkach, w gruzowiskach, starych szopach itp.
Samica samodzielnie wyszukuje miejsce, gdzie może złożyć jaja. Do każdej wolnej komory lęgowej, której średnica otworu wynosi 7 mm, składa po jednym jaju oraz umieszcza grudki pyłku, a następnie otwór komory zalepia. Samica łącznie składa ok. 20 jaj. Wykonując budki lęgowe dla tych pszczół, możemy przyczynić się do wzrostu ich liczebności oraz uatrakcyjnić nieco nasz ogród.
Budkę lęgową wykonujemy z drewnianych desek, tak aby miała kształt sześcianu. Do środka wkładamy różne przedmioty, które zawierają otwory. Zazwyczaj umieszcza się w takiej budce: mini snopki ze źdźbeł traw, słomy, bambusa, pędy bzu czarnego. Należy pamiętać, aby większość z nich posiadała otwory o odpowiedniej średnicy oraz były ucięte na długość ok. 30 cm. W budce możemy umieścić również związane, suche, krótko ścięte gałązki oraz szyszki.
W sieci można znaleźć wiele pomysłów na "domki" czy "hotele" dla owadów, wiele z nich jest bardzo łatwych do wykonania, naprawdę niewiele trzeba aby być troszkę bardziej "eko".


żródło:http://ogrod-mojekrzakiptakiinnedziwaki.blogspot.com- warto odwiedzić ten blog, a artykuł o pszczołach bardzo polecam: KLIK!!!